Dieta w migrenie

Czego unikać cierpiąc na migrenę? Jak powinna wyglądać dieta w migrenie?

Niewątpliwie migrena jest chorobą, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, niestety sama się z nią zmagam, dlatego doskonale wiem o czym mówię.

Silny ból i objawy towarzyszące migrenie wpływają negatywnie na funkcjonowanie społeczne, zdolność myślenia oraz samopoczucie psychiczne. Dni z atakiem migreny to zdecydowanie dni wyjęte z życia.

Niestety aktualnie metody leczenie migreny obejmują najczęściej podawanie leków przeciwbólowych w czasie i/lub przed napadem.

Przyczyna tego schorzenia nie jest do końca znana. Migreny nie można też całkowicie wyleczyć. 

Przy tym schorzeniu najważniejsze co możemy robić to bazować na wnikliwej obserwacji własnego organizmu i unikać czynników wyzwalających napady.

Wyodrębniono ponad 400 czynników wyzwalających migrenę. Wśród nich znajdują się: określone produkty spożywcze (o tym niżej), zbyt krótki lub zbyt długie sen, stres, czynniki hormonalne, intensywne zapachy, intensywny wysiłek fizyczny, przegrzanie, głód, odwodnienie, pogoda (najczęściej upał lub zmiana pogody), niektóre leki (np. antykoncepcyjne), alkohol.

Sposobów na radzenie sobie z migreną jest wiele, od fizjoterapii, masaży, akupunktury po botoks. Ja przybliżę Ci natomiast kwestię diety i tego jak jedzenie może Ci pomóc lub zaszkodzić w leczeniu i zapobieganiu migrenie. Dieta w migrenie pełni ważną rolę, dlatego przeczytaj poniżej co możesz zmienić w swoim codziennym jedzeniu.

Jak wygląda dieta w migrenie?

Postępowanie dietetyczne w zapobieganiu migrenie polega przede wszystkim na:

  • prawidłowym nawodnieniu organizmu,
  • regularności posiłków (w celu uniknięcia długotrwałego głodu),
  • redukcji masy ciała w przypadku otyłości,
  • stosowaniu suplementacji (najczęściej: wit. D3, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, Mg, wit. B2, czasem także koenzymu Q10, kurkuminy i probiotyków),
  • stosowaniu diety z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym (w celu uniknięcia wahań glukozy we krwi),
  • eliminacji produktów wyzwalających napady,
  • wybieraniu produktów świeżych, nieprzetworzonych.
kobieta-migrena-migrenowy-bol-glowy
Istnieją produkty, które mogą wyzwalać napady migreny. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego eliminacji tych produktów należy dokonać dopiero po dokładnej analizie (najlepiej za pośrednictwem dzienniczka), które produkty działają jako wyzwalacze.

Na jakie produkty zatem zwrócić uwagę?

czekolada-kakao

1. Produkty bogate w aminy biogenne – związki, które powstają w produktach spożywczych na drodze fermentacji, starzenia się i dojrzewania.

tyramina: salami, przejrzałe banany, wędliny, kiełbasy, figi, bób, sery dojrzewające i pleśniowe, piwo, wino, wędzone ryby, produkty długo przechowywane, salami, fermentowane produkty sojowe, dojrzałe awokado.

histamina: produkty fermentowane, kiełbasy, ryby wędzone i w konserwach, produkty kiszone, sery dojrzewające, czerwone wino, piwo, ocet, salami, pomidory, wieprzowina,

tryptamina: dojrzewające sery, mięso i wędliny, ryby, jaja, drożdże, pestki dyni, nabiał, banany, nasiona roślin strączkowych.

2. Kofeina i teobromina – kawa, coca-cola, kakao, napoje energetyczne, herbata.

3. Aspartam – może być odpowiedzialny za nasilanie bólu migrenowego; jednak badania pokazuja, że musiałby on być stosowany długotrwale (ponad 2 tygodnie). Jest to jednak bardzo możliwe, jeżeli ktoś codziennie używa gum do żucia lub pije napoje typu “zero”.

4. Alkohol – ból może wywoływać etanol (prowadzi do odwodnienia), wyżej opisane aminy, siarczyny lub flawonoidy fenolowe.

5. Glutaminian sodu – produkty typu instant, gotowe mieszanki przypraw, chipsy, kostki rosołowe.

6. Azotany i azotyny – występują w prawie wszystkich wędlinach; szynkach, kiełbasach i salami, a także bekonie, pasztetach czy parówkach.

U różnych osób ból głowy mogą wywoływać różne produkty i w różnej ilości  – warto więc prowadzić dzienniczek spożytych produktów z zaznaczeniem wystąpienia bólu głowy. Pomoże to zaobserwować reakcje organizmu na niektóre składniki żywności.
Dieta w migrenie powinna być dobrana w sposób indywidualny, dopasowany do danej osoby.
Osoby cierpiące na migreny powinny zdecydowanie unikać stresu, wypracować stały rytm dzienny, dbać o jakość i ilość snu, regularne i wartościowe posiłki oraz odpowiednie nawodnienie.
Jeżeli cierpisz na migrenowe bóle głowy i nie wiesz jak zbilansować odpowiednio swoją dietę, wykluczając przy tym produkty wyzwalające skorzystaj z indywidualnej współpracy dietetycznej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart